Závislost na tabáku je nemoc. Kouření způsobuje nejen rakovinu plic, rtu, hrtanu, hltanu, jícnu apod. , ale vede také k chronickému zánětu průdušek s rozvojem rozedmy plicní, zvyšuje riziko infekcí dýchacích cest, významně zhoršuje cholesterol, zvyšuje riziko infarktu, mozkové mrtvice, vede k ucpávání tepen na končetinách, které končí často až amputací, vede k rozvoji vysokého tlaku, impotence, zvyšuje i pravděpodobnost vzniku očního zákalu, má negativní vliv na celkovou psychiku člověka. Zdravotních rizik je celá řada. Ty jsou hlavním důvodem proč přestat kouřit. Také je ale brát v úvahu pasivní kouření a brát ohled na své okolí a v neposlední řadě i finanční stránku kouření ( v průběhu 10 let lze ušetřit až stovky tisíc korun…) Výše vyjmenovaná zdravotní rizika se týkají i elektronických cigaret.
- Stanovte si den D, kdy přestanete kouřit. Měl by to být den v následujích 2-3 týdnech, ne později. Je nutné přestat kouřit od tohoto dne úplně, smířit se s myšlenkou, že už si počínaje tímto dnem nikdy nezakouříte. Je potřeba o tomto informovat svoji rodinu, přátele a kolegy v práci, aby Vám v odvykání pomáhali, podporovali Vás a nekouřili ve vaší přítomnosti.
- Odstraňte z okolí tabákové výrobky, zapalovače, popelníky, nezdržujte se v zakouřených prostorách, vynechejte rituály spojené s kouřením (polední pauza s kolegy, oblíbené křeslo, káva + cigareta apod.).
- Počítejte s abstinenčními příznaky – bažení po cigaretě, podrážděnost, špatná nálada, neklid, úzkost, nespavost, porucha soustředění, zvýšená chuť k jídlu, bolesti hlavy, závratě, pokles tlaku, únava, pocity na zvracení, zácpa, plynatost, brnění končetin až mírné křeče apod. Přechodně lze překlenout abstinenční příznaky náhražkami s obsahem nikotinu – zvýkačky, pastilky, náplasti, které lze volně koupit v lékárně a užívat dle přiloženého návodu. Při nezvladatelných abstinenčních příznacích lze předepsat léky – vareniclin nebo bupropion. Bupropion nebo vareniclin je ideální začít užívat už 1-2 týdny před dnem D a léčba pak pokračuje několik týdnů. Vareniclin může předepsat praktický lékař, bupropion je však omezen pro preskripci psychiatry a neurology. Léčiva nehradí pojišťovna vůbec nebo jen částečně takže se nejedná o levnou variantu odvykání kouření.
- Nahraďte rituál kouření žvýkáním žvýkačky, cucáním bonbónů nebo jiných sladkostí, ale moc to s nimi nepřehánět, aby jste se nebyli obézní. Vhodná je také zelenina, ovoce, celozrné pečivo, případně v rozumném množství sušené ovoce a hodně pít – čaje, vodu. Bohužel, jistý přírustek na hmotnosti po zanechání kouření bývá. Proto je také důležité začít se hýbat, stačí chůze (chůze do schodů, procházky), jízda na kole, plavání, 3-4 x týdně 30-45 minut. Začněte pozvolna. Pohybová aktivita Vás zabaví, odpoutá Vás od myšlenek na kouření a uděláte něco pro zlepšení Vaší kondice.Pravidelný pohyb vede k zlepšení krevního tlaku a na dalších 48 hodin Vám zlepší odbourávání cukrů a cholesterolu.
- Když jste více unavený, více spěte, relaxujte, neřeště to kávou, kofeinovýmii nápoji apod.
- Opakovaně si připomínejte, proč jste přestali kouřit, zdravotní rizika s kouřením spojená a co Vám život bez kouření přinesl. Zejména ve chvílích, kdy jse v pokušení opět si zapálit. Abstinence tabáku musí být úplá, jinak velmi snadno dojde k recidivě závislosti.
- Nebojte se kontaktovat specializovaná centra nebo linky, odvykání pod jejich vedením bývá podstatně úspěšnější.
Pro Pelhřimov a okolí je nejbližší poradnou pro odvykání kouření:
Plicní ambulance Nemocnice Pelhřimov
Pondělí 14:00 - 17:00
Telefon: 565 355 498
K dispozici je také telefonní linka pomoci kuřákům pro celou ČR: 800 350 000
Pondělí – Pátek 10:00 – 18:00, informace na webu www.dokurte.cz nebo www.nlok.cz